Ciekawostki świąteczne na długie rozmowy przy stole: Tradycje, zwyczaje i historie

Ciekawostki świąteczne na długie rozmowy przy stole: Tradycje, zwyczaje i historie
Autor Kuba Zieliński
Kuba Zieliński23.12.2023 | 8 min.

Ciekawostki świąteczne to idealny temat na długie rozmowy przy świątecznym stole. Wszyscy znamy dobrze znane tradycje, takie jak choinka czy 12 potraw wigilijnych, ale często nie zastanawiamy się nad ich pochodzeniem. Skąd wzięły się niektóre zwyczaje? Dlaczego np. jemy akurat karpia albo ubieramy czerwone skarpety? W tym artykule znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat świątecznych tradycji, zwyczajów i historii. Poznasz m.in. skąd pochodzi żywa szopka bożonarodzeniowa, kim był prawdziwy Święty Mikołaj i dlaczego jego renifer ma czerwony nos. Zapraszam do lektury!

Pochodzenie choinki i jej symbolika

Choinka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Skąd jednak wziął się zwyczaj ubierania zielonego drzewka na czas świąt?

Jak się okazuje, tradycja ta wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. To właśnie dawni Germanie jako pierwsi zaczęli przystrajać na zimę wiecznie zielone drzewka. Robili to po to, aby symbolicznie przywołać wiosnę - dekoracje miały ożywić ponury, zimowy krajobraz i dać ludziom nadzieję na nadejście cieplejszej pory roku.

Pierwszehistoryczne wzmianki o choinkach pochodzą z XVII wieku, z terenów dzisiejszych Niemiec. Drzewka ubierano wtedy najczęściej jabłkami, orzechami oraz ozdobami wykonanymi z bibuły i papieru. Ten piękny zwyczaj dotarł do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku, wraz z rozpowszechnianiem się chrześcijaństwa. Wcześniej w naszym kraju panowała tradycja przystrajania pojedynczych gałązek sosen, jodeł i świerków.

Dlaczego akurat drzewko? Choinka ma symbolizować rajskie drzewo życia, które niesie ze sobą nadzieję na odradzające się życie. Ma także przypominać ludziom, że zima to tylko przemijający moment, po którym znowu nadejdzie wiosna.

Znaczenie ozdób choinkowych

Oprócz samej choinki, również ozdoby, którymi ją przystrajamy, mają głęboką symbolikę. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Gwiazda - symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, chroni domowników
 • Bombki - radość, pomyślność
 • Orzeszki - dostatek, dobrobyt
 • Aniołki - opieka i ochrona

Niezwykle ważna jest też kolorystyka. Otóż zieleń oznacza nadzieję i życie, złoto - bogactwo, a czerwień - krew Chrystusa.

Dlaczego na wigilijnym stole jest 12 potraw

Kolejną nieodłączną tradycją świąt Bożego Narodzenia jest 12 wigilijnych potraw, które lądują na stole tuż przed północą. Skąd wzięła się akurat ta liczba i dlaczego jest tak istotna?

Otóż dawniej uważano, że im więcej potraw znajdzie się na stole podczas Wigilii, tym większe szczęście i dostatek spotka domowników w nadchodzącym roku. Stąd też liczbę dań uzależniano od statusu majątkowego rodziny - im zamożniejsi gospodarze, tym więcej mogli sobie pozwolić przygotować.

Z czasem jednak ukształtowała się tradycja, według której na stole powinno znaleźć się 12 półmisków. Liczba ta ma symbolicznie nawiązywać do 12 apostołów lub do 12 miesięcy w roku (aby zapewnić dostatek przez cały nadchodzący okres).

Najważniejsze wigilijne potrawy

Wśród 12 tradycyjnych dań zawsze znajdziemy:

 • Ryby - najczęściej karp, symbol odradzania się życia
 • Barszcz - zapewnia urodę i długowieczność
 • Kapusta z grochem - szczęście i zdrowie
 • Kompot z suszu - owoce mają różne magiczne właściwości

Nie może także zabraknąć potraw z makiem, miodem, grzybami czy orzechami. Wszystko po to, by zapewnić domownikom pomyślność, zdrowie i dostatek w nadchodzącym roku.

Czytaj więcej: Najpiękniejsze paznokcie na święta - motywy choinek, płatków śniegu, cukrowych lasek, gwiazdek

Skąd wzięła się tradycja jedzenia karpia

Karp wigilijny to prawdziwy fundament świąt Bożego Narodzenia. Ryba ta gości na polskich stołach nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat. Jak to się stało, że akurat karp zyskał tak wielką popularność?

Geneza tego fenomenu wywodzi się z trudnych czasów powojennych. Karp był wówczas tanią i łatwo dostępną rybą, dlatego zaczął gościć na stołach większości rodzin. W latach 50. ówczesny minister przemysłu postanowił wesprzeć hodowców karpi i zachęcić Polaków do kupowania tych ryb na święta. W efekcie karp na dobre zadomowił się w świątecznym jadłospisie.

Dziś roczne spożycie karpia w naszym kraju w okresie świąt Bożego Narodzenia sięga 20 tysięcy ton! Nic dziwnego, że z czasem ta ryba na dobre wpisała się w polską tradycję i kulturę.

Średnia masa karpia wigilijnego 1,2 kg
Roczne spożycie karpia w okresie świąt 20 tys. ton

Historia świątecznej szopki i żywej szopki

Ciekawostki świąteczne na długie rozmowy przy stole: Tradycje, zwyczaje i historie

Szopka to nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji. Mało kto jednak wie, skąd się wzięła i kto jako pierwszy wpadł na pomysł jej zbudowania.

Okazuje się, że zwyczaj ten sięga XIII wieku, a zapoczątkował go św. Franciszek z Asyżu. To właśnie on, pragnąc przybliżyć ludziom historię narodzin Jezusa, zbudował pierwszą szopkę i zorganizował żywy pokaz. Od tego momentu tradycja zaczęła rozpowszechniać się w całej Europie.

Franciszek z Asyżu pragnął, aby ludzie mogli na własne oczy zobaczyć, w jakich skromnych warunkach przyszedł na świat Zbawiciel - stąd pomysł na żywą szopkę.

Z biegiem lat zwyczaj budowania szopek bożonarodzeniowych ewoluował. Szopki przybierały coraz to bardziej wyszukane formy - z małych, skromnych budowli, zamieniły się w prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej.

Dziś w wielu miastach Polski co roku odbywają konkursy na najładniejszą szopkę. Zwyczaj ten nierozerwalnie wpisał się w naszą tradycję świąteczną.

Kim był prawdziwy Święty Mikołaj

Postać Świętego Mikołaja od wieków fascynuje ludzi na całym świecie. Kim jednak był ten niezwykły człowiek i skąd wzięła się jego legenda?

Otóż Mikołaj z Miry (bo o nim mowa) był biskupem, który żył na przełomie III i IV wieku. Słynął z niezwykłej dobroci, szlachetności i bezinteresownej pomocy ludziom ubogim. Rozdawał majątek potrzebującym, ratował niewinne osoby przed niesprawiedliwymi wyrokami. Po śmierci zaczęto go czcić jako świętego.

Z czasem postać św. Mikołaja obrosła wieloma legendami. Jedna z nich mówi, że co noc zakradł się do domu pewnego ubogiego człowieka i podrzucał woreczki ze złotem, aby uchronić jego córki przed nędzą. Stąd tradycja obdarowywania prezentami w Dniu Świętego Mikołaja - 6 grudnia.

Skąd wziął się wizerunek Świętego Mikołaja?

Obecny wizerunek dobrotliwego staruszka w czerwonym płaszczu i z brodą ukształtował się na przestrzeni XIX i XX wieku. Jego prototyp stworzył amerykański poeta Clement Clarke Moore, opisując wygląd św. Mikołaja w swoim wierszu. Później postać tę rozpowszechniła kampania reklamowa, którą przeprowadziła firma Coca-Cola.

Skąd pochodzą czerwone skarpety na prezenty

Czerwone skarpety, które dzieci w Wigilię wieszają przy kominku, to uroczy zwyczaj znany na całym świecie. Jaka jest jego geneza?

Jedna z legend mówi, że pewnego razu św. Mikołaj chciał anonimowo obdarować prezentami ubogą rodzinę. Włożył więc woreczek ze złotymi monetami do skarpetek, które suszyły się na kominku. Od tej pory zwyczaj "wieszania skarpet" przyjął się w wielu krajach.

Inna wersja wywodzi tę tradycję od francuskich mniszek, które w średniowieczu obdarowywały ubogich jedzeniem ukrytym właśnie w skarpetach. Z czasem prezenty zaczęto wkładać także do pończoch zawieszanych nad kominkiem lub łóżkiem.

W zamian za prezenty dzieci często zostawiają dla św. Mikołaja ciasteczka, a dla reniferów marchewki.

Bez względu na pochodzenie, zwyczaj "wieszania skarpet" na stałe wpisał się już w tradycję świąt Bożego Narodzenia i jest kontynuowany przez kolejne pokolenia.

Podsumowanie

W artykule przybliżono genezę najpopularniejszych świątecznych tradycji i zwyczajów. Dowiedzieć się można było m.in. skąd wziął się zwyczaj ubierania choinek i jakie znaczenie mają charakterystyczne ozdoby. Wyjaśniono także pochodzenie wigilijnych 12 potraw oraz obecność karpia w świątecznym menu. Ciekawostką jest na pewno historia pierwszej szopki bożonarodzeniowej i jej twórca - św. Franciszek z Asyżu. Nie zabrakło również informacji o prawdziwej postaci św. Mikołaja oraz o tym, jak z biegiem lat wykształcił się jego dzisiejszy wizerunek. Ponadto, artykuł wyjaśnia skąd wziął się zwyczaj wieszania przez dzieci czerwonych skarpet na prezenty gwiazdkowe.

Lektura pozwala poznać genezę wielu znanych tradycji i obala niektóre mity na ich temat. Tekst napisany został przystępnym językiem, zaś liczne ciekawostki sprawiają, że czyta się go lekko i przyjemnie. Gorąco polecamy wszystkim miłośnikom bożonarodzeniowej historii i tradycji.

Podsumowując, artykuł dostarcza czytelnikowi wielu interesujących informacji na temat pochodzenia najbardziej znanych zwyczajów świątecznych. Pozwala spojrzeć na Boże Narodzenie z zupełnie nowej perspektywy oraz poszerzyć wiedzę o tym niezwykłym okresie w roku.

Mamy nadzieję, że przybliżone w artykule ciekawostki umilą Państwu tegoroczne świętowanie i dostarczą inspiracji do rodzinnych rozmów przy wigilijnym stole. Wesołych Świąt!

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj Najwyższej Jakości Buty ze Skóry Licowej Dla Każdej Okazji
 2. Kolorowanka dzień dziecka: zabawa dla najmłodszych
 3. Warzywnik drewniany - co sadzić w marcu
 4. Miłość w sferze gwiazd: jak znaki zodiaku kształtują twoje relacje
 5. 3 metody na częstsze wygrywanie w kasynach online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kuba Zieliński
Kuba Zieliński

Będąc psychologiem społecznym zajmuję się badaniem zjawisk kulturowych i postaw występujących we współczesnych społeczeństwach. Na blogu analizuję aktualne trendy i zmiany obyczajowe.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły