Jak ułatwić psu życie w domu: 10 prostych wskazówek

Jak ułatwić psu życie w domu: 10 prostych wskazówek
Autor Judyta Kaczmarczyk
Judyta Kaczmarczyk26.12.2023 | 9 min.

Posiadanie psa w domu to wielka radość, ale też duża odpowiedzialność. Aby zapewnić naszemu pupilowi komfortowe i bezpieczne warunki, warto zastosować kilka prostych rozwiązań. Przede wszystkim należy odpowiednio zaadaptować mieszkanie i przygotować wygodne legowisko dla czworonoga. Konieczne jest również wyznaczenie miejsca na miski, gdzie pies będzie miał swobodny dostęp do jedzenia i wody. Ważnym elementem jest także nauka podstawowych komend, regularne spacery oraz zabawa z pupilem, które zaspokoją jego potrzeby ruchu i stymulacji umysłowej.

Zapewnij psu wygodne legowisko

Kluczowym elementem przygotowania mieszkania dla psa jest stworzenie mu wygodnego i bezpiecznego miejsca do spania. Legowisko powinno znajdować się w spokojnym i ciepłym kącie, najlepiej na specjalnym posłaniu lub w kojcu. Warto wyłożyć je miękką wykładziną lub kocem, aby pupil czuł się komfortowo. Legowisko nie może znajdować się w miejscu przeciągów czy bezpośrednio przy kaloryferze. Idealnie, jeśli będzie ono oddzielone np. parawanem, co zapewni psu większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności.

Dobrze jest też zaopatrzyć się w legowisko transportowe, które psiak będzie mógł zabrać ze sobą np. w podróż. Warto zadbać o kilka posłań w różnych miejscach w domu – pies z chęcią będzie się przenosił z jednego na drugie. Pozwól mu też wskoczyć na kanapę czy łóżko – duże rasy mogą potrzebować pomocy w postaci specjalnych schodków.

Gdzie ustawić legowisko?

Legowisko psa warto ustawić w kącie pokoju, niedaleko jego misek z jedzeniem i wodą. Zapewni mu to łatwy dostęp do posiłków i napojów. Nie należy natomiast lokalizować go przy wejściu do domu czy na przeciągu. Pies musi czuć się bezpiecznie i komfortowo w swoim kąciku.

Idealnym rozwiązaniem jest oddzielenie legowiska parawanem, co stworzy psu taki mały pokoik. Można też ogrodzić posłanie niskim płotkiem. To sprawi, że będzie miał tam poczucie prywatności i będzie traktował to miejsce jako swój azyl.

Przygotuj odpowiednie miejsce na miski

Miejsce na miski z jedzeniem i wodą dla psa powinno znajdować się niedaleko jego legowiska, najlepiej w tym samym pomieszczeniu. Miski muszą stać na podłodze – nie należy ich umieszczać na wysokich meblach czy stolikach, by zwierzę miało do nich łatwy dostęp. Dobrze jest wyznaczyć stałe miejsce na miski, aby pies przyzwyczaił się do jedzenia i picia zawsze w tym samym miejscu.

W przypadku dużych ras warto zamontować miski na specjalnych, regulowanych stojakach, aby pupil nie musiał się schylać do posiłku. Przy małych rasach wysokość da się łatwo dostosować przy pomocy nóżek pod misę. Pamiętajmy też o matce absorbującej pod miskami, która ochroni podłogę przed zachlapaniem.

Higiena misek

Miski dla psa powinny być regularnie czyszczone – idealnie po każdym posiłku. Najlepiej sprawdzą się modele ze stali nierdzewnej lub ceramiki, które łatwo utrzymać w czystości. Miski plastikowe też są wygodne, ale wymagają częstszej wymiany. Trzeba też pamiętać o codziennym uzupełnianiu świeżej wody w misce.

Czyste miski to podstawa zdrowia psa i element, który z pewnością ułatwia mu funkcjonowanie w naszym domu. Zwierzak chętniej będzie jadł z czystej miski, a my zyskamy pewność, że zapewniamy mu odpowiednie warunki.

„Zdobądź zaufanie psa, a zyskasz najwierniejszego przyjaciela” – Konrad Lorenz

Czytaj więcej: Najpiękniejsze paznokcie na święta - motywy choinek, płatków śniegu, cukrowych lasek, gwiazdek

Naucz psa podstawowych komend

Nauka podstawowych komend jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania psa w domu. Dzięki temu łatwiej można kontrolować jego zachowanie i zapobiegać niepożądanym sytuacjom, np.niszczeniu rzeczy czy załatwianiu potrzeb w mieszkaniu. Opanowanie kilku prostych poleceń zdecydowanie ułatwia wspólne życie z czworonogiem.

Do najważniejszych komend należą: „siad”, „zostań”, „do mnie” i „nie wolno”. Ich konsekwentne powtarzanie i nagradzanie psa po wykonaniu da bardzo dobre efekty. Warto zacząć trening od szczeniaka, gdyż młode zwierzę szybciej przyswaja nowe umiejętności. Dobrym motywatorem są smaczne przysmaki.

Jak uczyć psa komend?

Trening komend warto zacząć od kilkuminutowych sesji i stopniowo wydłużać czas. Na początku należy skupić się na jednej komendzie. Kluczowe jest też stosowanie zawsze tego samego słowa na określenie danej czynności oraz konsekwencja. Po wykonaniu polecenia pies musi dostać przysmak.

Nie wolno karać go za błędy i zawsze trzeba kończyć trening na pozytywnej nucie. Przy większym zaangażowaniu i cierpliwości efekty na pewno przyjdą! Dobrze wytrenowany pies to prawdziwa radość i satysfakcja dla właściciela.

Codziennie spaceruj z psem

Jak ułatwić psu życie w domu: 10 prostych wskazówek

Codzienne spacery są dla każdego psa absolutną koniecznością. Pozwalają zaspokoić naturalne potrzeby ruchu, dają możliwość zapoznawania się ze światem i kontaktu z innymi psami. Dla wielu ras są wręcz niezbędne, aby móc się wyszaleć i spalić nadmiar energii.

Długość oraz tempo spacerów warto dostosować do wieku, rasy i kondycji psa. Szczenięta i starsze zwierzęta z reguły potrzebują krótszych przechadzek. Idealnie, jeśli uda się wyjść z psem przynajmniej 2-3 razy dziennie. Spacer daje też okazję do wspólnej zabawy i treningu.

Na co zwrócić uwagę podczas spacerów?

Na spacerach z psem ważne jest, aby na początku wybrać spokojne trasy z dala od ruchliwych ulic. Warto mieć przysmaki, aby w razie potrzeby przekierować uwagę psa. Koniecznie trzeba też mieć worek na odchody. Istotne jest, by nie forsować zbyt długich dystansów i zawsze zwracać uwagę na potrzeby oraz kondycję pupila.

Po powrocie do domu warto sprawdzić stan łapek psa, czy nie ma w nich kamyczków lub innych zanieczyszczeń. Codzienne spacery to najlepszy sposób na budowanie więzi z czworonożnym przyjacielem i dbanie o jego zdrowie.

Rasa psa Zalecana długość spacerów dziennie
York Ok. 30-40 minut
Labrador 1-2 godziny
Owczarek niemiecki Nawet 3 godziny

Regularnie zabieraj psa do weterynarza

Aby zadbać o zdrowie psa i potencjalnie wykryć choroby w zalążku, bardzo istotne są regularne wizyty u weterynarza. Coroczne badania profilaktyczne pozwalają zweryfikować ogólny stan zdrowia, a w razie potrzeby rozpocząć leczenie. To zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie psa w domu.

Oprócz rutynowych badań raz w roku konieczne jest też zgłaszanie się do lekarza przy wszelkich niepokojących objawach u psa. Mogą to być np. kulawizna, apatia, utrata apetytu lub wymioty. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej.

Szczepienia i odrobaczanie

Bardzo istotnym elementem dbania o zdrowie psa są regularne szczepienia, które uodparniają go na szereg chorób. Standardowo wykonuje się je co roku, czasem częściej. Równie ważne jest odrobaczanie – robimy je przynajmniej 2-4 razy w roku. To proste zabiegi, które znacząco wpływają na dobrostan naszego czworonożnego pupila.

Regularne badania kontrolne, diagnostyka, szczepienia i odrobaczanie to podstawa w trosce o zdrowie psa. Dają nam poczucie, że zapewniamy zwierzęciu jak najlepszą opiekę i komfort życia.

Baw się z psem, stymuluj jego umysł

Oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb psa, jak jedzenie, picie czy ruch, ważne jest też zapewnienie mu stymulacji umysłowej. Wspólna zabawa, treningi sztuczek, poszukiwanie przysmaków - to wszystko sprawia frajdę psiakowi i umacnia więź z opiekunem.

Warto kupić specjalne zabawki dla psa, które go zaciekawią i zmobilizują do działania. Mogą to być interaktywne układanki ze smakołykami, piłki, pluszaki napełnione poduszeczką ze skwarkiem albo tunel do przeciskania. Dobrym pomysłem są też zajęcia typu agility, flyball czy dogfrisbee.

Jak bawić się z psem w domu?

Przy nieco gorszej pogodzie można bawić się z psem także w domu. Świetnie nadają się do tego maskotki z piszczykiem, piłeczki lub kółka do chwytania. Dobrą zabawą i treningiem zręczności będzie też chowanie przysmaków w mieszkaniu i zachęcanie psa do ich poszukiwania.

Z psami bardzo kontaktowymi świetnie sprawdzą się zabawy, podczas których możemy się z nimi bawić, głaskać, drapać za uchem i przytulać. Pies zasypany taką dawką pozytywnych bodźców na pewno będzie czuł się w domu wyśmienicie.

  • Zabawki obszyte skórką ze skwarkiem
  • Piłki i kółka do chwytania
  • Układanki ze smakołykami
  • Maskotki z piszczykiem

Podsumowanie

Posiadanie psa to duża odpowiedzialność, ale można ją zminimalizować stosując kilka prostych zasad. Przede wszystkim należy przygotować dla pupila wygodne legowisko i wydzielić miejsce na miski. Konieczne jest też nauczenie go podstawowych komend, które ułatwią codzienne funkcjonowanie i kontrolę nad jego zachowaniem. Niezbędne są również regularne spacery, podczas których pies może zaspokoić naturalną potrzebę ruchu i kontaktu ze światem.

Bardzo istotnym elementem jest dbanie o zdrowie czworonoga poprzez cykliczne badania kontrolne u weterynarza, szczepienia i odrobaczanie. Pozwoli to we właściwym czasie zareagować na ewentualne choroby. Ważne jest także zapewnienie psu codziennej dawki rozrywki i stymulacji umysłowej poprzez wspólną zabawę, treningi czy specjalne zabawki.

Wdrażając te proste zasady, zyskamy wdzięcznego i radosnego towarzysza, a pies będzie czuł się w naszym domu bezpiecznie i komfortowo. Mieszkanie z czworonogiem to duża frajda, ale pamiętajmy, że zwierzę jest zależne wyłącznie od nas i to my ponosimy pełną odpowiedzialność za zapewnienie mu godnych warunków.

Przygotowując dom dla nowego lokatora - psa i stosując się do kilku podstawowych wskazówek, z pewnością bardzo szybko zyskamy oddanego, kochającego i radosnego przyjaciela na długie lata. To wspaniała przygoda i wielka radość, której wszystkim miłośnikom czworonogów można tylko pozazdrościć.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Najwyższej Jakości Buty ze Skóry Licowej Dla Każdej Okazji
  2. Kolorowanka dzień dziecka: zabawa dla najmłodszych
  3. Warzywnik drewniany - co sadzić w marcu
  4. Miłość w sferze gwiazd: jak znaki zodiaku kształtują twoje relacje
  5. 3 metody na częstsze wygrywanie w kasynach online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Judyta Kaczmarczyk
Judyta Kaczmarczyk

Jako psychoterapeutka prowadzę na blogu tematy związane z szeroko pojętymi relacjami międzyludzkimi - komunikacją, rozwiązywaniem konfliktów, budowaniem szczęśliwych związków.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły