Kto się nie myje w Nowy Rok i dlaczego?

Kto się nie myje w Nowy Rok i dlaczego?
Autor Iza Duda
Iza Duda02.01.2024 | 6 min.

Kto się nie myje w Nowy Rok i dlaczego? Noworoczne zwyczaje w różnych krajach potrafią zaskoczyć. Niektórzy w pierwszy dzień Nowego Roku rezygnują z mycia, inni bawią się wodą. Dlaczego tak się dzieje? Czytaj dalej, aby poznać powody tych dziwnych tradycji i obrzędów.

Chiny - nie myją się pierwszego dnia

W Chinach Nowy Rok jest najważniejszym świętem w roku. Nazywane jest Świętem Wiosny i trwa aż 15 dni. Przypada między końcem stycznia a końcem lutego, ponieważ Chińczycy posługują się innym kalendarzem niż my.

W tym czasie porządkują domy, pozbywając się złych duchów. Dominuje kolor czerwony, który ma przynieść szczęście. Odbywają się tańce smoków i uczty z tradycyjnymi pierożkami. Jednak najdziwniejszy zwyczaj to zakaz mycia się w Nowy Rok, aby nie zmyć sobie szczęścia!

Dlaczego nie wolno się myć?

Według chińskich wierzeń mycie zabiera aurę szczęścia, która otacza człowieka. Dlatego pierwszego dnia Nowego Roku nie wolno brać prysznica ani kąpać się. Inaczej można stracić szansę na pomyślność w nadchodzącym roku. Zwyczaj ten budzi zdumienie np. Europejczyków, jednak dla Chińczyków to oczywista tradycja.

Meksyk - spacer z walizką dla przygód

Meksykanie witają Nowy Rok bardzo radośnie. W noc sylwestrową zakładają na szczęście czerwoną bieliznę i o północy włączają telewizor, aby usłyszeć dwanaście uderzeń zegara. Z każdym uderzeniem zjadają winogrono i wypowiadają życzenie.

Jednak najciekawszy zwyczaj to spacer z pustą walizką. Ma on zapewnić dwanaście miesięcy pełnych podróży i przygód. Może wydawać się dziwny, ale dla mieszkańców Meksyku to tradycja.

Skąd wziął się zwyczaj spaceru z walizką?

Pochodzi on z czasów, gdy ludzie wierzyli, że przedmioty materialne mają moc sprawczą. Dlatego pusta walizka miała "przyciągać" w nadchodzącym roku wyjazdy i przygody. Dziś zwyczaj ten ma raczej symboliczny charakter, ale nadal jest praktykowany przez wielu Meksykanów.

Czytaj więcej: Jak zrobić niskokaloryczny lukier bez cukru do pierników? Poradnik.

Sri Lanka - składają ofiary bogom

Na Sri Lance Nowy Rok przypada w kwietniu, zgodnie ze starożytnym kalendarzem. Aby zapewnić sobie pomyślność, mieszkańcy gotują mleko tak, by wykipiało z garnka. Pieczą też wiele słodkości z bakaliami.

Najważniejszy jest jednak zwyczaj składania ofiar bogom - owoców, słodyczy i kwiatów. Ma to podziękować im za opiekę w minionym roku i zjednać ich łaski na nowy okres. Ciekawą tradycją jest też zbieranie specjalnej wody z ziół, która oczyszcza duszę.

Ofiary dla bóstw to nie tylko tradycja, ale też wyraz głębokiej, religijnej wiary mieszkańców Sri Lanki. Dla Europejczyka może wydawać się dziwne, jednak dla wyznawców buddyzmu i hinduizmu to zwyczajny element kultu.

Tajlandia - trzydniowa bitwa na wodę

Kto się nie myje w Nowy Rok i dlaczego?

W Tajlandii najważniejsze święto to Songkran, czyli tajski Nowy Rok. Choć dawniej obchodzony był w kwietniu, dziś przypada najczęściej 31 grudnia. Trwa aż 3 dni i polega głównie na... oblewaniu się wodą.

Tajowie wierzą bowiem, że woda oczyszcza duszę i ciało. Dlatego urządzają prawdziwe bitwy, polewając się na ulicach wiadrami i wężami ogrodowymi. W tym czasie odbywają się też procesje z posągami Buddy.

Skąd wziął się zwyczaj oblewania?

Pochodzi on jeszcze z czasów, gdy Tajlandia była królestwem Syjamu. Wówczas w Nowy Rok skraplano wodą różanym posągi Buddy, by okazać mu cześć. Z czasem zwykli ludzie zaczęli oblewać się nawzajem na ulicach. Dziś stało się to główną atrakcją świąt.

Polacy - znają europejskie zwyczaje

Polacy dobrze znają typowe europejskie tradycje sylwestrowe i noworoczne: zabawy, koncerty, fajerwerki. Niewielu jednak wie, że w innych krajach świętuje się zupełnie inaczej.

Egzotyczne państwa mają bardzo nietuzinkowe obrzędy: od zakazu mycia przez ofiary dla bogów, po bitwy na wodę. Brzmią one dziwnie z perspektywy Europejczyka, są jednak żywym elementem tamtejszych kultur.

Kraj Najciekawszy zwyczaj
Chiny zakaz mycia się pierwszego dnia
Meksyk spacer z pustą walizką
Sri Lanka składanie ofiar bogom
Tajlandia trzydniowa bitwa na wodę

Kraje egzotyczne - niestandardowe obchody

Noworoczne zwyczaje Azjatów i mieszkańców Ameryki Łacińskiej zdecydowanie odbiegają od europejskich standardów. Nie dziwią się jednak temu sami zainteresowani, dla których są to tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie obrzędy.

Możemy się z nich śmiać lub traktować jak ciekawostki. Jednak tak naprawdę są żywym elementem kultury tych społeczeństw i odzwierciedleniem ich systemów wartości oraz wierzeń. Dlatego warto poznać te zwyczaje - choćby po to, by lepiej zrozumieć inne nacje.

  • Egzotyczne tradycje noworoczne to element kultury tych społeczności.
  • Dla Europejczyków brzmią dziwnie, dla Azjatów i Latynosów to norma.
  • Warto je poznać, by zrozumieć inne systemy wartości.

Podsumowanie

Noworoczne zwyczaje w różnych zakątkach świata potrafią zaskakiwać. W Chinach pierwszego dnia Nowego Roku nie wolno się myć, aby nie zmyć sobie szczęścia. Meksykanie z kolei w noc sylwestrową biorą puste walizki na spacer, co ma im zapewnić rok pełen podróży. Tymczasem na Sri Lance składa się bogom ofiary z owoców i słodyczy, a w Tajlandii urządza trzydniowe bitwy na wodę. Choć dla Europejczyka brzmi to dziwnie, są to żywe elementy tamtejszych kultur, które warto poznać.

Azjaci i Latynosi podchodzą do świętowania przełomu roku w sposób bardzo nietuzinkowy. Ich barwne obrzędy, które wydają się nam osobliwe, dla nich są czymś zupełnie normalnym, bo stanowią echo przekonań religijnych i systemów wartości. Dlatego zamiast się z nich śmiać, lepiej je zrozumieć.

Noworoczne tradycje uświadamiają też, jak różni potrafią być ludzie. To, co dla jednych jest sacrum, dla innych może wydawać się śmieszne. Świat nie jest jednolity, a poznanie odmienności innych kultur pomaga budować szacunek do człowieka.

Podsumowując, noworoczne zwyczaje Azjatów i Latynosów ukazują bogactwo ludzkich wierzeń, obyczajów i systemów wartości. Zamiast je wyśmiewać, warto je poznawać i starać się zrozumieć. To poszerza horyzonty i uczy pokory wobec innych kultur.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Najwyższej Jakości Buty ze Skóry Licowej Dla Każdej Okazji
  2. Kolorowanka dzień dziecka: zabawa dla najmłodszych
  3. Warzywnik drewniany - co sadzić w marcu
  4. Miłość w sferze gwiazd: jak znaki zodiaku kształtują twoje relacje
  5. 3 metody na częstsze wygrywanie w kasynach online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Iza Duda
Iza Duda

Jako położna i edukatorka prenatalna udzielam na blogu wsparcia przyszłym mamom. Odpowiadam na nurtujące pytania, rozwiewam wątpliwości, dzielę się poradami ze swojego doświadczenia zawodowego.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły