Niepokojące objawy functional freeze - efekt, który może dotyczyć także Ciebie

Niepokojące objawy functional freeze - efekt, który może dotyczyć także Ciebie
Autor Marian Rutkowski
Marian Rutkowski22.05.2024 | 4 min.

Czujesz się ostatnio jakoś "zamrożony", bez energii i motywacji do działania? Jeśli masz wrażenie, że wykonujesz codzienne czynności machinalnie, bez prawdziwego zaangażowania i radości, możliwe że doświadczasz zjawiska zwanego functional freeze. Ten niepokojący stan zobojętnienia, letargu i izolacji może dotyczyć także Ciebie - dlatego warto dowiedzieć się, co go wywołuje i jak skutecznie sobie z nim radzić.

Przyczyny powstawania funkcjonalnego zamrożenia

Functional freeze to zjawisko, które w dużej mierze jest efektem narażenia na chroniczny stres. Jeśli jest on długotrwały, w niezauważalny sposób bardzo powoli zmienia naszą psychikę, powodując że nasza percepcja także ulega pewnej transformacji. Odczuwana wówczas utrata chęci do działania, radości z podejmowanych czynności czy spotkań z ludźmi staje się nowym "normalnym" stanem.

Inną przyczyną wywołującą funkcjonalne zamrożenie może być także przebodźcowanie - nadmiar bodźców zewnętrznych, który wywołuje uczucie zatrzymania się i "odcięcia się" od nich. Ciągłe pozostawanie online, ze smartfonem w ręku i bezustanne scrollowanie mediów społecznościowych niemal gwarantuje taki efekt w perspektywie długofalowej.

Ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi problemu jest też izolacja społeczna - osoby doświadczające funkcjonalnego zamrożenia bardzo często wycofują się z życia towarzyskiego, szukając wymówek by unikać spotkań ze znajomymi i bliskimi. Zamykają się w swoim małym, bezpiecznym świecie, tkwiąc w bezruchu i marazmie.

Niepokojące objawy braku zaangażowania i motywacji

Głównym objawem functional freeze jest uczucie letargu, zobojętnienia na świat i wrażenie, że czynności wykonujemy jedynie machinalnie, bez analizy i zaangażowania emocjonalnego. Osoby doświadczające tego stanu mają wrażenie jakby były nieobecne, odcięte od rzeczywistości i własnych uczuć, działając w pełni automatycznie.

Kolejnym niepokojącym skutkiem funkcjonalnego zamrożenia jest brak chęci i motywacji do podejmowania aktywności fizycznej, a nawet najprostszych czynności dnia codziennego. Utrwala się wówczas bierny, siedzący tryb życia, często połączony z bezproduktywnym spędzaniem wolnego czasu przed telewizorem lub komputerem.

U osób zmagających się z tym problemem można także zaobserwować spadek zainteresowania sprawami, które wcześniej przynosiły radość i satysfakcję. Życie powoli traci blasku, a każdy dzień upływa w ponurej, szarej rutynie. Towarzyszy temu często odcięcie się od bodźców zewnętrznych i emocji.

  • Letarg i zobojętnienie
  • Wykonywanie czynności w sposób zautomatyzowany
  • Brak motywacji do aktywności fizycznej
  • Utrata zainteresowań
  • Odcięcie się od bodźców zewnętrznych

Czytaj więcej: Nowy trend na TikToku zaskakuje internautów - tak popularny jest Judytowanie

Skuteczne metody powrotu do aktywności i dobrego nastroju

Zdjęcie Niepokojące objawy functional freeze - efekt, który może dotyczyć także Ciebie

Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy funkcjonalnego zamrożenia, czas najwyższy wprowadzić zmiany przywracające dobry nastrój i dawną energię do działania. Kluczem jest tu znajdowanie aktywności, które działają relaksująco i pozwalają odzyskać kontakt z samym sobą. Mogą to być np. spacery, jazda na rowerze, regularne wypady na łono natury czy praktykowanie jogi.

Niezwykle ważna jest także zdrowa, zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość snu. Zmęczenie, niedosypianie i niedobory składników odżywczych tylko pogłębiają problem i obniżają naszą odporność na stres. Aby zbudować pozytywny nastrój, trzeba zadbać o podstawowe potrzeby organizmu.

Dobrym pomysłem jest też wykonywanie ćwiczeń rozluźniających ciało i umysł, takich jak świadome oddychanie, medytacja czy nawet proste ćwiczenia rozciągające. Pomoże to obniżyć poziom napięcia i wrócić do poczucia uważności, "tu i teraz".

Nie zapomnij też o drobnych przyjemnościach, które wprawiają nas w lepszy nastrój. Mogą to być np. długie, relaksujące kąpiele, masaże, spotkania ze znajomymi czy aktywności sprawiające Ci radość. Dbanie o swój dobrostan psychiczny i fizyczny jest kluczowe, aby przełamać stan funkcjonalnego zamrożenia.

5 Podobnych Artykułów

  1. Odkryj Najwyższej Jakości Buty ze Skóry Licowej Dla Każdej Okazji
  2. Kolorowanka dzień dziecka: zabawa dla najmłodszych
  3. Czym są ćwiczenia somatyczne? Jak je wykonywać? Poradnik i instrukcje
  4. Jak wybrać dietetyczny makaron by zredukować kaloryczność posiłków
  5. 3 metody na częstsze wygrywanie w kasynach online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marian Rutkowski
Marian Rutkowski

Będąc diagnostą laboratoryjnym dzielę się na blogu wiedzą na temat profilaktyki zdrowotnej, interpretacji podstawowych wyników badań oraz zaleceń dietetycznych i trybu życia.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły