Odkryj tajemnice i znaczenie Węzła Celtyckiego - starożytne symbole Celtów

Odkryj tajemnice i znaczenie Węzła Celtyckiego - starożytne symbole Celtów
Autor Judyta Kaczmarczyk
Judyta Kaczmarczyk23.11.2023 | 7 min.

Węzeł celtycki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i interesujących symboli związanych z kulturą celtycką. Choć dziś kojarzy się głównie z Irlandią, to początków jego symboliki należy szukać u starożytnych plemion zamieszkujących niegdyś Europę. Węzeł celtycki, zwany też węzłem trynitarnym lub węzłem bez końca, od wieków intryguje badaczy i pasjonatów. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć jego genezę, znaczenie oraz zastosowanie na przestrzeni dziejów.

Kluczowe wnioski:
 • Węzeł celtycki sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich.
 • Był on znakiem szczególnym w wierzeniach Celtów, symbolizującym wieczność i jedność.
 • Często pojawia się w sztuce i rzemiośle kultury celtyckiej - na biżuterii, monetach czy zbrojach.
 • Dziś węzeł celtycki nadal służy jako ozdoba, ale też amulet mający przynosić szczęście i dostatek.
 • Jego popularność wśród miłośników kultury celtyckiej nie słabnie.

Węzeł celtycki - historia i pochodzenie

Węzeł celtycki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli związanych z szeroko pojętą kulturą celtycką. Jego genezy należy szukać w czasach przed naszą erą, kiedy to zamieszkiwały Europę liczne plemiona celtyckie. To właśnie one jako pierwsze zaczęły używać charakterystycznego węzła jako oznaki przynależności do wspólnoty plemiennej oraz elementu ozdobnego.

Najstarsze artefakty, na których widnieje węzeł celtycki, pochodzą z terenów dzisiejszych Niemiec i Czech i mają około 2500 lat. Oprócz ozdób noszonych na szyi, węzeł pojawia się również na celtyckiej biżuterii, monetach, a nawet elementach zbroi. Świadczy to o rosnącym znaczeniu tego symbolu dla ówczesnych plemion.

Rozprzestrzenienie się węzła celtyckiego

Wraz z ekspansją plemion celtyckich na inne obszary Europy, węzeł celtycki zyskiwał sobie coraz większą popularność. W okresie lateńskim (II-I w p.n.e.) symbol ten rozprzestrzenił się na tamtejszych terenach Belgii, Francji, Hiszpanii, a nawet Anglii. Z biegiem czasu stał się jednym z głównych znaków rozpoznawczych kultury La Tène.

Znaczenie węzła celtyckiego w symbolice Celtów

Dla samych Celtów węzeł celtycki nosił głęboką, symboliczną wymowę. Przede wszystkim kojarzony był z wiecznością, ponieważ nie ma on wyraźnego początku ani końca. Wyrażał zatem ideę nieustającego cyklu - umierania i odradzania się życia, zmienność pór roku, następstwo dnia i nocy.

Był on również postrzegany jako znak jedności i więzi międzyludzkich. Zawiłe sploty węzła celtyckiego symbolizowały wzajemne powiązania i zależności pomiędzy członkami klanów i plemion. Silnie akcentowały poczucie wspólnoty i przynależności.

Węzeł celtycki to przede wszystkim symbol wieczności i jedności - dwóch niezwykle ważnych idei dla społeczności plemiennych.

Czytaj więcej: Odkryj złote myśli Kubusia Puchatka i czerp inspiracje z mądrości Kubusia Puchatka

Węzeł celtycki w sztuce i rzemiośle Celtów

Poza wymową symboliczną, węzeł celtycki miał również istotne znaczenie w sztuce i rzemiośle ówczesnych plemion celtyckich. Gościł na licznych przedmiotach codziennego użytku, jak kolczyki, naszyjniki, pierścienie, klamry pasów czy broszki. Pojawiał się na elementach charakterystycznych dla kultury La Tène, jak fibule, tarcze i miecze zdobione w typowy dla Celtów sposób.

Biżuteria Ozdoby, naszyjniki, kolczyki
Monety Celtyckie monety z okresu lateńskiego
Militaria Tarcze, zdobione miecze i pochewki

Co ciekawe, często towarzyszyły mu dodatkowe symbole, zwłaszcza koła, trójkąty i spiralne ornamenty. Wszystko to stanowiło wyraz wiary ówczesnych plemion w moc tego starożytnego znaku.

Węzeł celtycki w wierzeniach celtyckich

Odkryj tajemnice i znaczenie Węzła Celtyckiego - starożytne symbole Celtów

Węzeł celtycki odgrywał bardzo istotną rolę również w wierzeniach religijnych Celticów. Jako symbol nieskończoności i cyklicznośi łączono go z kultem bóstw solarnych, zwłaszcza Belenosa - boga słońca czczonego przez ludy celtyckie.

Ponadto wątek solarny przejawiał się w obrzędach związanych z przesileniem słońca, kiedy to palono ogniska rituralne, a ogień miał zapewnić powrót słońca po najkrótszym dniu w roku. Węzeł symbolizował właśnie cykliczność tych obrzędów ku czci bóstw słonecznych.

 • Kult bóstw solarnych - Belenosa
 • Symbolika ognia, cyklu życia i śmierci

Niektórzy badacze dopatrują się również związków węzła z wierzeniami w reinkarnację, która miała stanowić nieodłączny element cyklu umierania i rodzenia się na nowo.

Węzeł celtycki jako amulet i talizman

Już we wczesnym średniowieczu węzeł celtycki zyskał miano talizmanu mającego przynosić szczęście i pomyślność. Wirujące linie symbolizowały harmonię sił wszechświata, dzięki której wszystko układa się pomyślnie. Stąd też wzięło się przekonanie, że chroni on przed złymi mocami i nieszczęściem.

W późniejszych wiekach jako amulet miał zapewniać miłość i wierność, a poza tym - dostatek, urodzaj i powodzenie w interesach. Dlatego chętnie nosili go żeglarze i kupcy, dla których pomyślność w życiu i biznesie miała kluczowe znaczenie.

Niektórzy wierzyli, że wręczony komuś węzeł celtycki sprawia, iż osoba obdarowana na zawsze pozostaje z nami związana nierozerwalną nicią przyjaźni bądź miłości.

Współczesne zastosowania węzła celtyckiego

Mimo upływu wieków, węzeł celtycki wciąż nie traci na popularności. Jego wizerunek gości dziś na biżuterii, ubraniach, akcesoriach i gadżetach nawiązujących do celtyckich korzeni. Można go znaleźć na koszulkach zespołów rockowych, okładkach książek, a nawet w logo politycznych partii odwołujących się do idei nacjonalizmu.

Jako symbol Irlandii pojawia się na produktach związanych z Zieloną Wyspą - whisky, piwie, pamiątkach. Za sprawą serialu "Wikingowie" zdobył popularność również wśród fanów nordyckich klimatów. Wciąż pokutuje przekonanie, że przynosi szczęście, stąd w wielu domach można go znaleźć w formie breloczka czy naszyjnika.

Niezmiennie pociąga tajemniczością i pięknem, niczym wszystkie starożytne symbole. Dlatego węzeł celtycki z pewnością jeszcze długo pozostanie elementem współczesnej, celtyckiej subkultury.

Podsumowanie

Węzeł celtycki to jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli związanych z szeroko pojętą kulturą celtycką. Jego początki sięgają czasów przed naszą erą, kiedy zamieszkujące Europę plemiona zaczęły używać go jako znaku identyfikacji wspólnoty. Z biegiem wieków popularność węzła celtyckiego rosła i rozprzestrzeniał się on na kolejne obszary zasiedlone przez Celtów.

Dla samych plemion miał on głęboką, symboliczną wymowę. Wyrażał ideę wieczności, cykliczności wszelkich procesów w naturze oraz jedności członków klanu. Poza tym chętnie wykorzystywano go w sztuce i codziennych przedmiotach użytkowych. Z czasem zaczęto mu przypisywać również magiczną moc - miał zapewniać powodzenie i chronić przed złymi mocami.

Dziś węzeł celtycki znaczenie ma przede wszystkim jako symbol kultury celtyckiej. Gości na gadżetach, biżuterii, odzieży i licznych produktach nawiązujących do celtyckich korzeni. Nadal uchodzi za oznakę szczęścia i harmonii, stąd wiele osób go nosi lub ma w swoich domach. Bez wątpienia pozostanie elementem współczesnej, celtyckiej subkultury.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci nieco bliżej poznać genezę i bogatą symbolikę jednego z najbardziej charakterystycznych znaków kultury celtyckiej - a mianowicie węzła celtyckiego. To niezwykle ciekawy i inspirujący temat godny głębszego zainteresowania.

Najczęstsze pytania

Węzeł celtycki wywodzi się z czasów przed naszą erą, kiedy używali go plemiona celtyckie zamieszkujące Europę. Najstarsze znaleziska archeologiczne z tym symbolem pochodzą sprzed ok. 2500 lat z terenów dzisiejszych Niemiec i Czech. W miarę ekspansji Celtów rozprzestrzeniał się na kolejne kraje Europy, stając się jednym z głównych znaków rozpoznawczych ich kultury.

Dla Celtów był on przede wszystkim symbolem nieskończoności, cykliczności procesów w przyrodzie oraz jedności w obrębie wspólnoty plemiennej. Wyrażał kluczowe dla nich idee więzi międzyludzkich i wzajemnych zależności w naturze.

Oprócz naszyjników i bransolet, węzeł celtycki zdobił wiele przedmiotów codziennego użytku Celtów - ich monety, elementy strojów i zbroi, a nawet ceramiczne naczynia. Często występował w parze z innymi celtyckimi symbolami, jak koła, spiralne ornamenty czy trójkąty.

Zdecydowanie tak. Dziś jego wizerunek można znaleźć na odzieży, akcesoriach i gadżetach nawiązujących do tradycji celtyckiej. Pojawia się też w logo firm i produktów kojarzonych z Irlandią. Wciąż pokutuje przekonanie, że przynosi szczęście, stąd chętnie go noszą zwolennicy celtyckiej mitologii.

Nie ma na to naukowych dowodów. Jednak wiele osób wierzy, że ten starożytny symbol ma magiczną moc i chroni jego nosicieli przed złymi mocami oraz zapewnia powodzenie w życiu. Być może warto samemu sprawdzić, czy to prawda?

5 Podobnych Artykułów

 1. Odkryj Najwyższej Jakości Buty ze Skóry Licowej Dla Każdej Okazji
 2. Kolorowanka dzień dziecka: zabawa dla najmłodszych
 3. Warzywnik drewniany - co sadzić w marcu
 4. Miłość w sferze gwiazd: jak znaki zodiaku kształtują twoje relacje
 5. 3 metody na częstsze wygrywanie w kasynach online
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Judyta Kaczmarczyk
Judyta Kaczmarczyk

Jako psychoterapeutka prowadzę na blogu tematy związane z szeroko pojętymi relacjami międzyludzkimi - komunikacją, rozwiązywaniem konfliktów, budowaniem szczęśliwych związków.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły