Tłusty czwartek to święto dobrze znane w Polsce, kiedy to zajadamy się pączkami i słodkościami. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, jak ten dzień obchodzony jest poza granicami naszego kraju? Okazuje się, że w wielu państwach Europy i świata również świętuje się koniec karnawału, tyle że w nieco inny sposób. W artykule przybliżamy Wam zwyczaje związane z tłustym czwartkiem na świecie - od wielkich rosyjskich blinów, przez brytyjskie wyścigi z naleśnikami, po niemieckie parady i obcinanie urzędnikom krawatów.
Historia tłustego czwartku w Polsce
Tłusty czwartek to święto znane w Polsce od wielu wieków. Pączki, oponki i faworki w wersji słodkiej pojawiły się w naszym kraju dopiero w XVI wieku. Wcześniej obchodzono Tłusty Tydzień zwany mięsopustami, podczas którego jadano głównie ciężkie mięsne potrawy. Nie wiadomo dokładnie, co sprawiło, że z czasem ewoluowało to w stronę słodkości. Być może były to wpływy kuchni włoskiej i francuskiej, które dotarły do Polski w tamtym okresie.
Dziś tłusty czwartek kojarzy się przede wszystkim ze słodkimi pączkami, ale warto czerpać inspirację z dawnych tradycji i urozmaicać menu tego dnia. Dobrym pomysłem jest przygotowanie obok pączków także mięsnych dań kojarzących się z dawnym mięsopustem.
Tłusty czwartek na świecie - naleśnikowy wtorek
Okazuje się, że tłusty czwartek świętują także inne kraje - tyle że pod nieco inną nazwą i w inny dzień. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii zwyczaj ten przypada we wtorek przed Popielcem i nazywa się Pancake Tuesday, czyli Naleśnikowy Wtorek. Jak sama nazwa wskazuje, w tym dniu jada się przede wszystkim naleśniki - zarówno w wersji słodkiej, jak i słonej.
Warto więc wiedzieć, że podobne tradycje istnieją także poza Polską, tyle że w nieco innym wydaniu. Pokazuje to, jak bardzo zbliżone bywają zwyczaje kulinarne w różnych krajach.
Niezwykłe tradycje związane z naleśnikowym wtorkiem
Niektóre kraje mają bardzo ciekawe i oryginalne tradycje związane z tym dniem. Na przykład w Wielkiej Brytanii co roku odbywa się Pancake Race, czyli Bieg z Naleśnikami. Uczestnicy biegną z patelnią, na której podrzucają naleśnika. Wygrywa osoba, która najszybciej dobiegnie do mety, nie gubiąc swojego naleśnika.
Czytaj więcej: Cichy outdoor i czysty luksus: porównanie i odpowiedź
Niemiecki odpowiednik tłustego czwartku
Również w Niemczech istnieje podobna tradycja, nazywana "Schmotziger Donnerstag", czyli "Tłusty Czwartek". Tego dnia ulicami niemieckich miast przechodzą barwne korowody i parady. Kobiety symbolcznie odbierają klucze do bram miasta, a mężczyznom - urzędnikom obcina się krawaty, co ma oznaczać odebrnanie im na ten dzień władzy.
Piekarze witają przebrane osoby, które symbolizują wypędzanie zimy. W powietrzu unosi się radosny nastrój zabawy.
Podobnie jak w Polsce, także i w Niemczech tego dnia królują różnego rodzaju słodkie pączki. Można więc powiedzieć, że tradycja ta łączy ze sobą wiele europejskich krajów.
Zabawa i parady z okazji tłustego czwartku
Koniec karnawału w wielu krajach Europy to nie tylko objadanie się słodkościami. Często towarzyszy temu szalona zabawa, parady i przebieranie się.
- We Francji odbywają się coroczne parady, podczas których wybierane są najciekawsze przebrania.
- W Norwegii dzieci bawią się w przebieranki, a dorośli objadają słodkimi bułeczkami.
Widać więc wyraźnie, że niezależnie od kraju, koniec karnawału kojarzy się z radością, zabawą i słodkim świętowaniem. Choć przybiera różne formy, to jednak jego istota pozostaje taka sama.
Kraj | Nazwa święta | Tradycje |
Wielka Brytania | Pancake Tuesday | Naleśniki słodkie i słone, wyścigi z naleśnikami |
Niemcy | Schmotziger Donnerstag | Parady, obcinanie krawatów, pączki |
Francja | Mardi Gras | Parady i przebieranki |
Olbrzymi rosyjski blin z okazji tłustego czwartku
W Rosji prawosławnej ostatki, czyli Maślenica, trwają przez cały tydzień. Jednak to właśnie w czwartek przygotowuje się gigantyczny blin o powierzchni blisko 150 metrów kwadratowych! Jest on wspólnie dzielony i zajadany przez wszystkich mieszkańców.
Pokazuje to, jak wielkie znaczenie dla Rosjan ma ten zwyczaj. Pieczenie i dzielenie się olbrzymim naleśnikiem ma z pewnością wymiar integracyjny i symboliczny.
Smakołyki zjadane podczas tłustego czwartku w Europie
Jak widać, różne kraje Europy mają swoje ulubione smakołyki, którymi raczą się w ostatki. Oprócz dobrze znanych nam pączków, w innych państwach popularne są na przykład:
- norweskie bułeczki kanelbullar z cynamonem i semlor z bitą śmietaną
- francuskie crêpes i beignets
- włoskie cukrowe chiacchiere
Wszystkie te słodkości łączy to, że zajada się nimi z wielką radością i apetytem. Dlatego tłusty czwartek to święto, które w bardzo podobnym tonie obchodzone jest w wielu krajach.
Podsumowanie
Tłusty czwartek to bardzo popularne święto w Polsce, kiedy to zajadamy się przeróżnymi słodkościami, a w szczególności pączkami. Jednak okazuje się, że podobne tradycje znane są także w wielu innych krajach Europy oraz na świecie. Choć noszą różne nazwy i obchodzone są w nieco inne dni, to jednak ich istota pozostaje taka sama - świętowanie końca karnawału przy słodkim poczęstunku. Tłusty czwartek łączy więc ludzi z wielu państw i kultur.
W artykule przeczytacie o niezwykłych tradycjach związanych z tym dniem w różnych zakątkach świata - od wielkich rosyjskich blinów po szalone wyścigi z naleśnikami w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że ludzie potrafią bawić się znakomicie przy słodkościach!