Tłusty czwartek - obchody za granicą

Tłusty czwartek - obchody za granicą
Autor Kuba Zieliński
Kuba Zieliński17.02.2024 | 5 min.

Tłusty czwartek to święto dobrze znane w Polsce, kiedy to zajadamy się pączkami i słodkościami. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, jak ten dzień obchodzony jest poza granicami naszego kraju? Okazuje się, że w wielu państwach Europy i świata również świętuje się koniec karnawału, tyle że w nieco inny sposób. W artykule przybliżamy Wam zwyczaje związane z tłustym czwartkiem na świecie - od wielkich rosyjskich blinów, przez brytyjskie wyścigi z naleśnikami, po niemieckie parady i obcinanie urzędnikom krawatów.

Historia tłustego czwartku w Polsce

Tłusty czwartek to święto znane w Polsce od wielu wieków. Pączki, oponki i faworki w wersji słodkiej pojawiły się w naszym kraju dopiero w XVI wieku. Wcześniej obchodzono Tłusty Tydzień zwany mięsopustami, podczas którego jadano głównie ciężkie mięsne potrawy. Nie wiadomo dokładnie, co sprawiło, że z czasem ewoluowało to w stronę słodkości. Być może były to wpływy kuchni włoskiej i francuskiej, które dotarły do Polski w tamtym okresie.

Dziś tłusty czwartek kojarzy się przede wszystkim ze słodkimi pączkami, ale warto czerpać inspirację z dawnych tradycji i urozmaicać menu tego dnia. Dobrym pomysłem jest przygotowanie obok pączków także mięsnych dań kojarzących się z dawnym mięsopustem.

Tłusty czwartek na świecie - naleśnikowy wtorek

Okazuje się, że tłusty czwartek świętują także inne kraje - tyle że pod nieco inną nazwą i w inny dzień. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii zwyczaj ten przypada we wtorek przed Popielcem i nazywa się Pancake Tuesday, czyli Naleśnikowy Wtorek. Jak sama nazwa wskazuje, w tym dniu jada się przede wszystkim naleśniki - zarówno w wersji słodkiej, jak i słonej.

Warto więc wiedzieć, że podobne tradycje istnieją także poza Polską, tyle że w nieco innym wydaniu. Pokazuje to, jak bardzo zbliżone bywają zwyczaje kulinarne w różnych krajach.

Niezwykłe tradycje związane z naleśnikowym wtorkiem

Niektóre kraje mają bardzo ciekawe i oryginalne tradycje związane z tym dniem. Na przykład w Wielkiej Brytanii co roku odbywa się Pancake Race, czyli Bieg z Naleśnikami. Uczestnicy biegną z patelnią, na której podrzucają naleśnika. Wygrywa osoba, która najszybciej dobiegnie do mety, nie gubiąc swojego naleśnika.

Czytaj więcej: Cichy outdoor i czysty luksus: porównanie i odpowiedź

Niemiecki odpowiednik tłustego czwartku

Również w Niemczech istnieje podobna tradycja, nazywana "Schmotziger Donnerstag", czyli "Tłusty Czwartek". Tego dnia ulicami niemieckich miast przechodzą barwne korowody i parady. Kobiety symbolcznie odbierają klucze do bram miasta, a mężczyznom - urzędnikom obcina się krawaty, co ma oznaczać odebrnanie im na ten dzień władzy.

Piekarze witają przebrane osoby, które symbolizują wypędzanie zimy. W powietrzu unosi się radosny nastrój zabawy.

Podobnie jak w Polsce, także i w Niemczech tego dnia królują różnego rodzaju słodkie pączki. Można więc powiedzieć, że tradycja ta łączy ze sobą wiele europejskich krajów.

Zabawa i parady z okazji tłustego czwartku

Tłusty czwartek - obchody za granicą

Koniec karnawału w wielu krajach Europy to nie tylko objadanie się słodkościami. Często towarzyszy temu szalona zabawa, parady i przebieranie się.

  • We Francji odbywają się coroczne parady, podczas których wybierane są najciekawsze przebrania.
  • W Norwegii dzieci bawią się w przebieranki, a dorośli objadają słodkimi bułeczkami.

Widać więc wyraźnie, że niezależnie od kraju, koniec karnawału kojarzy się z radością, zabawą i słodkim świętowaniem. Choć przybiera różne formy, to jednak jego istota pozostaje taka sama.

Kraj Nazwa święta Tradycje
Wielka Brytania Pancake Tuesday Naleśniki słodkie i słone, wyścigi z naleśnikami
Niemcy Schmotziger Donnerstag Parady, obcinanie krawatów, pączki
Francja Mardi Gras Parady i przebieranki

Olbrzymi rosyjski blin z okazji tłustego czwartku

W Rosji prawosławnej ostatki, czyli Maślenica, trwają przez cały tydzień. Jednak to właśnie w czwartek przygotowuje się gigantyczny blin o powierzchni blisko 150 metrów kwadratowych! Jest on wspólnie dzielony i zajadany przez wszystkich mieszkańców.

Pokazuje to, jak wielkie znaczenie dla Rosjan ma ten zwyczaj. Pieczenie i dzielenie się olbrzymim naleśnikiem ma z pewnością wymiar integracyjny i symboliczny.

Smakołyki zjadane podczas tłustego czwartku w Europie

Jak widać, różne kraje Europy mają swoje ulubione smakołyki, którymi raczą się w ostatki. Oprócz dobrze znanych nam pączków, w innych państwach popularne są na przykład:

  • norweskie bułeczki kanelbullar z cynamonem i semlor z bitą śmietaną
  • francuskie crêpes i beignets
  • włoskie cukrowe chiacchiere

Wszystkie te słodkości łączy to, że zajada się nimi z wielką radością i apetytem. Dlatego tłusty czwartek to święto, które w bardzo podobnym tonie obchodzone jest w wielu krajach.

Podsumowanie

Tłusty czwartek to bardzo popularne święto w Polsce, kiedy to zajadamy się przeróżnymi słodkościami, a w szczególności pączkami. Jednak okazuje się, że podobne tradycje znane są także w wielu innych krajach Europy oraz na świecie. Choć noszą różne nazwy i obchodzone są w nieco inne dni, to jednak ich istota pozostaje taka sama - świętowanie końca karnawału przy słodkim poczęstunku. Tłusty czwartek łączy więc ludzi z wielu państw i kultur.

W artykule przeczytacie o niezwykłych tradycjach związanych z tym dniem w różnych zakątkach świata - od wielkich rosyjskich blinów po szalone wyścigi z naleśnikami w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że ludzie potrafią bawić się znakomicie przy słodkościach!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Odkryj Najwyższej Jakości Buty ze Skóry Licowej Dla Każdej Okazji
  2. Jakie elementy garderoby powinna mieć każda kobieta?
  3. Jak wybrać dietetyczny makaron by zredukować kaloryczność posiłków
  4. Najlepszy Aparat do Makijażu Permanentnego: Przegląd Sprzętu i Maszyn
  5. Odkryj przepis na pyszny Makaron z surimi i paluszkami krabowymi
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kuba Zieliński
Kuba Zieliński

Będąc psychologiem społecznym zajmuję się badaniem zjawisk kulturowych i postaw występujących we współczesnych społeczeństwach. Na blogu analizuję aktualne trendy i zmiany obyczajowe.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły