Czym są ćwiczenia somatyczne? Jak je wykonywać? Poradnik i instrukcje

Czym są ćwiczenia somatyczne? Jak je wykonywać? Poradnik i instrukcje
Autor Judyta Kaczmarczyk
Judyta Kaczmarczyk21 lutego 2024 | 5 min

Ćwiczenia somatyczne to technika ruchu łącząca pracę ciała i umysłu. W niniejszym poradniku dowiesz się, czym dokładnie są, jakie dają efekty i kto powinien je wykonywać. Poznasz również przykłady prostych ćwiczeń somatycznych z instrukcją, które pomoże Ci rozpocząć trening. Ćwiczenia te nie tylko wzmacniają ciało, ale redukują stres i poprawiają samopoczucie. Jeśli zmagasz się z bólem kręgosłupa, znajdziesz tutaj też zestaw odpowiednich dla Ciebie ćwiczeń.

Co to są ćwiczenia somatyczne?

Ćwiczenia somatyczne to technika ruchu łącząca pracę ciała i umysłu. Bazują one na założeniach somatyki, czyli nauki zajmującej się współdziałaniem organizmu i psychiki. Cwiczenia te koncentrują się na powolnych, precyzyjnych ruchach, które zwiększają świadomość własnego ciała.

Istotą ćwiczeń somatycznych jest skupienie zarówno na odczuciach fizycznych, jak i emocjach. Dzięki temu można lepiej zrozumieć i zinterpretować własne uczucia, a także nabyć umiejętność obserwacji sygnałów płynących z ciała. Ponadto trening somatyczny poprawia koncentrację i koordynację ruchową.

Nie ma sztywnych reguł dotyczących liczby powtórzeń czy czasu ćwiczeń somatycznych. Najważniejsze to, aby ruchy były wolne i dokładne. Pod tym względem przypominają one jogę, pilates czy streching.

Rodzaje ćwiczeń somatycznych

Do najbardziej znanych rodzajów ćwiczeń somatycznych należą:

  • Metoda Feldenkraisa - skupia się na zwiększaniu świadomości ciała poprzez powtarzanie prostych, codziennych ruchów
  • Technika Alexandra - wykorzystuje głos i dotyk do poprawy koordynacji ruchowej
  • Body-Mind Centering - łączy pracę z oddechem, ruchem i dotykiem w celu lepszego poznania własnego ciała

Jakie dają efekty ćwiczenia somatyczne?

Ćwiczenia somatyczne słyną ze swojego dobroczynnego działania zarówno na ciało, jak i umysł.

Jeśli chodzi o korzyści fizyczne, to przede wszystkim poprawiają one koordynację ruchową i równowagę. Cwiczenia te wzmacniają mięśnie oraz zwiększają mobilność i gibkość stawów, co pomaga utrzymać sprawność nawet w podeszłym wieku.

Z kolei ćwiczenia somatyczne świetnie radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Skutecznie redukują napięcia, łagodzą lęki, poprawiają nastrój i samopoczucie. Ponadto zwiększają koncentrację i poczucie równowagi wewnętrznej.

Ćwiczenia somatyczne na ból kręgosłupa

Specjalnie dobrane ćwiczenia somatyczne mogą przynieść ulgę przy bólach kręgosłupa. Dolegliwości ze strony kręgosłupa dotykają bardzo wielu osób. Według badań aż 11,9% pacjentów zmaga się z bólem odcinka lędźwiowego, a 4,9% - szyjnego.

Cwiczenia somatyczne, dzięki powolnym, płynnym ruchom i pracy z oddechem, redukują napięcia mięśniowe i rozluźniają przeciążony kręgosłup. Szczególnie korzystne są one dla odcinka lędźwiowego i szyjnego.

Czytaj więcej: Jak zrobić niskokaloryczny lukier bez cukru do pierników? Poradnik.

Komu zalecane są ćwiczenia somatyczne?

Ćwiczenia somatyczne polecane są bardzo szerokiemu gronu osób. Mogą je wykonywać zarówno młode, sprawne osoby, jak i starsi, mniej wytrenowani. Świetnie nadają się także dla dzieci.

Z treningu somatycznego skorzystają przede wszystkim:

  • osoby pragnące zwiększyć świadomość własnego ciała
  • osoby szukające naturalnych metod walki ze stresem
  • sportowcy narażeni na kontuzje
  • osoby starsze o ograniczonej sprawności ruchowej
  • dzieci - wspomaga rozwój motoryki i koncentracji

Ponadto ćwiczenia somatyczne mogą stanowić cenne uzupełnienie terapii osób zmagających się z traumami czy negatywnymi emocjami.

Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia somatyczne?

Czym są ćwiczenia somatyczne? Jak je wykonywać? Poradnik i instrukcje

Aby osiągnąć korzyści z ćwiczeń somatycznych, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim ruchy mają być powolne, płynne i dokładne. Nie liczy się liczba powtórzeń, lecz jakość i precyzja.

Podczas ćwiczenia skoncentruj się na odczuciach płynących z ciała i oddechu. Możesz zamknąć oczy, by lepiej się wyciszyć. Nie forsuj się - tempo dostosuj do swoich możliwości. Po zakończeniu cwiczenia poświęć chwilę, aby przyswoić jego efekty.

Przykłady ćwiczeń somatycznych

Oto przykład prostego ćwiczenia somatycznego korzystnego dla kręgosłupa:

  1. Połóż się na plecach, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte o podłoże
  2. Wdech - unosząc głowę i barki oderwij je od podłoża, wydłużając kręgosłup
  3. Wydech - wracając do pozycji wyjściowej, odsuwaj łopatki od siebie
  4. Powtórz 3-5 razy

Pamiętaj o powolnym tempie i dokładnym wykonywaniu ruchów. Skup się na swoim oddechu i odczuciach mięśni kręgosłupa.

Podsumowanie

Ćwiczenia somatyczne łączą w sobie pracę ciała i umysłu, koncentrując się na powolnych, świadomych ruchach. Poprawiają one koordynację ruchową, redukują napięcia mięśniowe i stres. Ponadto zwiększają koncentrację i świadomość własnego ciała. Tego rodzaju trening nadaje się dla osób w każdym wieku. Aby osiągnąć korzyści z ćwiczeń somatycznych, należy pamiętać o kilku zasadach - ruchy mają być wolne, płynne i dokładne. Liczy się ich jakość, a nie ilość.

Ćwiczenia somatyczne przynoszą szereg korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Poprawiają samopoczucie, łagodzą stres, bóle kręgosłupa i wiele innych dolegliwości. Gorąco polecam wypróbowanie tej skutecznej formy aktywności.

5 Podobnych Artykułów

  1. Wyślij Najlepszy SMS na Dzień Dobry - Spraw, by Ktoś Uśmiechnął się od Rana!
  2. Gdzie znaleźć najlepszy resort dla dzieci? 5 miejsc na wakacje
  3. Kiedy dziecko zacznie czytać? Kluczowe etapy nauki czytania!
  4. Gdańsk Starówka: Aż 7 ukrytych perełek o których nie słyszałeś
  5. Gdzie legalnie rozpalić ognisko w Warszawie? Top miejsca na biwak
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Judyta Kaczmarczyk
Judyta Kaczmarczyk

Jako psychoterapeutka prowadzę na blogu tematy związane z szeroko pojętymi relacjami międzyludzkimi - komunikacją, rozwiązywaniem konfliktów, budowaniem szczęśliwych związków.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

NewsPraca sezonowa w Niemczech: jakie możliwości masz jako obcokrajowiec w okresie jesienno-zimowym?

Prace sezonowe zwykle kojarzą się z okresem wakacyjnym. Latem tradycyjnie Polacy wyjeżdżają na tzw. saksy, czyli do pracy tymczasowej do Niemiec. W jej ramach zbierają owoce i warzywa czy pracują w ośrodkach turystycznych – hotelach lub gastronomii. Niemiecki rynek pracy pracowników sezonowych potrzebuje też w okresie jesienno-zimowym. W jakich branżach w tym okresie roku szukać pracy tymczasowej?